• Terapeuta pedagogiczny

          p. Agnieszka Krysiak

      • G o d z i n y   p r a c y : 

         

        Poniedziałek: 08.00 - 14. 40

        Wtorek:          08.00 - 14. 40

        Środa:            08.00 - 14. 40

        Czwartek:       08.00 - 13. 40

        Piątek:            08.00 - 14. 40

         

        Konsultacje z rodzicami w dniu zebrań godz. 17.30- 18.30

         Godzina dostępności środa 14.40- 15.40.

        • Przykłady ćwiczeń rozwijających percepcje wzrokową - stałość spostrzegania

        • Znaczenie poszczególnych aspektów spostrzegania w procesie czytania. Proces rozwoju percepcji wzrokowej angażuje wszystkie jej aspekty. Nie da się realizować ćwiczeń rozwijających tylko jedną jej cechę. Jednak niektóre ćwiczenia wykorzystują większe zaangażowanie poszczególnych zdolności. Rodzaj ćwiczenia oznacza większy stopień zaangażowania danej funkcji.

          W procesie spostrzegania wyróżniliśmy sześć składowych. Pierwsza z nich to

          Stałość spostrzegania - czyli zdolność pozwalająca na spostrzeganie faktu, iż oglądamy ciągle ten sam przedmiot, pomimo zmiany jego koloru, proporcji, czcionki. Znaczy to, że dziecko szybko potrafi określić i nazwać daną literę w szeregu innych. Natychmiastowe rozpoznawanie liter sprawia, że uczeń czyta szybko i płynnie. Trudności ze stałością spostrzegania prowadzą do wolniejszego czytania i problemów ze zrozumieniem tekstu.

          Ćwiczenia wstępne polegają na rozpoznawaniu w otoczeniu podanego kształtu, figur, układaniu obrazka zgodnie ze wzorem i rozpoznawanie wykorzystanych części. Jeśli  poprosimy o narysowanie z pamięci tego wzoru dodatkowo ćwiczymy pamięć i analizę wzrokową. Możemy z dzieckiem w domu wyszukiwać literki w gazetach, książkach, bawić się w pisanie na klawiaturze umówionej litery, wyrazu różną czcionką, kolorem. W trakcie podróży wyszukiwać poznane litery, wyrazy na reklamach, szyldach itp.

        • Nauka czytania i pisania a percepcja wzrokowa

        • Aspekty percepcji wzrokowej
          Jak wzrok wpływa na naukę czytania

          Wszyscy wiemy, że czytanie i pisanie to umiejętności bardzo złożone. Ich nabywanie jest zależne od prawidłowego rozwoju szeregu zdolności. Jedną z nich jest percepcja wzrokowa. Dzieci z zaburzoną percepcją wzrokową zbyt długo muszą poświęcać czasu na prawidłowe rozpoznanie kształtów liter,  cyfr, na ich kolejność, w efekcie dłużej niż ich rówieśnicy literują, sylabizują oraz czytają znacznie wolniej. Pracujac nad poprawą analizatora wzrokowego należy uwzględnić jej sześć ścisle ze soba powiązanych aspektów. Sa to:

          stałość spostrzegania,

          spostrzeganie figury i tła,

          koordynacja wzrokowo- ruchowa,

          spostrzeganie stosunków przestrzennych,

          spostrzeganie położenia w przestrzeni,

          koordynację kanałów wielko i drobnokomórkowych.

        • "Pomóż mi zrobić to samemu"- przykłady ćwiczeń zaczerpniętych z pedagogiki M. Montessori wykorzystywanych na naszych zajęciach

        • Ćwiczenia dnia codziennego- M. Montessori

          Przygotowanie do pisania to nie tylko kreślenie szlaczków i żmudne przepisywanie liter ale wszystko to co robimy na co dzień. Zamieszczam propozycje wzabaw.

          1. Poszukiwacze skarbów- przygotowujemy trzy miseczki, sitko, kamyki, perełki lub bursztynki.

          Opowiadamy dziecku, że jest poszukiwaczem skarbów, które zagubiły sie w piasku. zadaniem dziecka jest przesianie piasku przez sitko i wyszukanie wartościowych drobiazgów.

          To zadanie poprawia koncentrację, koordynację wzrokowo - ruchową i ćwiczy rękę (motoryka mała). Jest to doskonałe cwiczenie przygotowujace dziecko do pisania.

          2. Kolory tęczy- przygotowujemy białą szklankę, dzbanek, 6 jednakowych kolorowych pojemników, do nich wlewamy zabarwioną wodę (tylko kolory podstawowe: czerwony, niebieski, żółty).

          Zadaniem dziecka jest sprawdzenie jakie kolory ma woda. Następnie mieszanie kolorów: czeronego z żółtym, żółtego z niebieskim i czerwonego z niebieskim. Dziecko obserwuje jakie kolory powstają, może na kartce kolorowymi plamami zanotować obserwacje. W trakcie trwa dolewanie, przelewanie itp, czynności wymagajace precyzji a to uczy cierpliwości i panowania nad dłońmi (motoryka mała, czyli pisanie). To wewnętrzna motywacja dziecka, chęć uzyskania ciekawego efektu sprawia, że jest ono w pełni zaangażowane.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 171 im. Stanisława Staszica
      • 22 7739052
      • 22 7789711
      • ul. Armii Krajowej 39 05-075 Warszawa Poland
      • AE:PL-50850-58744-CHVBS-14
    • Logowanie