• Doradca zawodowy

p. Sylwia Trzaska

• Doradztwo zawodowe

• Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego
        na podstawie § 25 statutu Szkoły Podstawowej nr 171 im. Stanisława Staszica w Warszawie.

1. W szkole realizowane jest doradztwo zawodowe poprzez prowadzenie zaplanowanych i systematycznych działań mających na celu wspieranie uczniów w procesie podejmowania świadomych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
        1) Działania w zakresie doradztwa zawodowego w oddziałach przedszkolnych obejmują preorientację zawodową, która ma na celu wstępne zapoznanie dzieci z wybranymi zawodami oraz pobudzanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień;
        2) Działania w zakresie doradztwa zawodowego w klasach I-VI obejmują orientację zawodową, która ma na celu zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.
        3) Działania w zakresie doradztwa zawodowego w klasach VII i VIII mają na celu wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.

2. Doradztwo zawodowe jest realizowane:
        1) w oddziałach przedszkolnych na zajęciach edukacyjnych prowadzonych zgodnie z przyjętymi programami wychowania przedszkolnego;
        2) w klasach I-VIII na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego;
        3) klasach VII i VIII na zajęciach z zakresu doradztwa zawodowego;
        4) w klasach IV - VIII na zajęciach z nauczycielem wychowawcą opiekującym się oddziałem.

3. Na każdy rok szkolny opracowuje się program realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego.

4. Doradztwo zawodowe realizują doradcy zawodowi, pedagodzy, psycholodzy, wychowawcy oraz nauczyciele wszystkich zajęć edukacyjnych.