• Szkolne Koło Caritas

• Szkolne Koło Caritas zrzesza pod egidą opiekuna uczniów, którzy chcą wspólnie świadczyć pomoc potrzebującym w duchu chrześcijańskiej miłości bliźniego. Opiekunem jest zazwyczaj nauczyciel zatrudniony w szkole.

Członkowie Szkolnego Koła na miarę swoich możliwości:

- identyfikują w swym otoczeniu – szkolnym, sąsiedzkim i in. – osoby potrzebujące i świadczą im szeroko rozumianą pomoc (pomoc w nauce, pomoc w czynnościach życia codziennego, wspólne przedsięwzięcia w czasie wolnym, odwiedziny, pomoc materialna itp.);

- angażują się w pracę placówek wychowawczych i pomocowych działających w jego środowisku (świetlice szkolne, świetlice środowiskowe, domy opieki i in.);

- wspierają działalność charytatywną lokalnej Caritas diecezjalnej i parafialnej przez uczestnictwo w ich działalności i prowadzonych przez nie akcjach (np. kwestach)

Szkolne Koło Caritas utworzone w naszej Szkole w chwili obecnej (rok szkolny 2023/2024) zrzesza 70 uczniów.

Wiele naszych inicjatyw odbywa się we współpracy z Caritas Wesoła którym opiekuje się pani Izabela Marciszuk (zespolcaritas_wesola@wp.pl)

Wolontariusze są otwarci i chętni do pomocy. Jeśli macie Państwo potrzebę ich wsparcia zgłoszenia prosimy kierować do opiekuna pana Andrzeja Kozickiego (akozicki@eduwarszawa.pl)

Nasze Szkolne Koło Caritas od września 2023 roku zaangażowało się w następujące akcje:

Wrzesień 2023 - Akcja Szkoła Szkole. Program „Szkoła szkole”, zainicjowany przez Caritas Polska, jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. W ramach tej akcji Wolontariusze pozyskiwali artykuły i przybory szkolne które zostały wysłane do szkół w Syrii.

Listopad 2023 - We współpracy z Harcerzami odbyła się akcja sprzątania parafialnego cmentarza w Wesołej przed Uroczystością Wszystkich Świętych.

Także w listopadzie Uczniowie naszego Szkolnego Koła Caritas pomagali w przygotowaniu sali parafialnej  przy kościele Opatrzności Bożej w Wesołej do Balu Wszystkich Świętych zorganizowanego dla najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy.

Grudzień 2023 - Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!”. 8 i 9 grudnia 2023 nasi Wolontariusze dyżurowali w sklepach Biedronka Wesoła oraz K&M Zielona. Zbiórka w ramach tej akcji była prowadzona także na terenie naszej Szkoły. Caritas prowadzi akcję „Tak. Pomagam!” dwa razy w roku – przed Wielkanocą i przed Bożym Narodzeniem. Produkty żywnościowe pozyskane w czasie akcji służą do przygotowania w okresie świąt posiłków i paczek dla osób ubogich, bezdomnych i starszych.

Styczeń 2024 - Przygotowanie sali parafialnej przy kościele Opatrzności Bożej w Wesołej do Balu Karnawałowego zorganizowanego dla dzieci i młodzieży.

Marzec 2024 - Ponownie rusza Ogólnopolska Zbiórka Żywności „Tak. Pomagam!” Przed  Świętami Triduum Paschalnego w dniach 8 i 9 marca nasi Wolontariusze będą pełnili dyżury w sklepach Biedronka w Wesołej i w K&M w Zielonej zbierając produkty żywnościowe, kosmetyki i chemię gospodarczą dla najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej dzielnicy. Zbiórka odbędzie się także na terenie naszej Szkoły.