3a_gim

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego

W dniu 12 października 2017 roku odbyliśmy  wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego .MPW jest wyrazem hołdu mieszkańców Warszawy dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę w 1944 roku.

Odbyliśmy lekcję historii, na której były omawiane okoliczności wybuchu ii wojny światowej.Poznaliśmy podstawowe fakty dotyczące okresu okupacji i Powstania Warszawskiego,kim byli Powstańcy, jakimi  umiejętnościami musieli się wykazywać, jakich zasad musieli przestrzegać. Dowiedzieliśmy się czym było i jak funkcjonowoło Polskie  Państwo Podziemne  , jak wyglądały działania  Rządu  Polskiego na Uchodzstwie, jak przebiegało i zakończyło się Powstanie Warszawskie. Poznaliśmy najważniniejsze fakty  dotyczące okresu  okupacji i  różnorodne sposoby walki Polaków z wrogiem.Kim byli konspiratorzy, jakie zadania wykonywali, jak radzili sobie z niebezpieczeństwem i jak ukrywali swoją pracę.

Na  ekspozycji muzealnej przyjrzeliśmy się ekwipunkowi i ubiorom Powstańców.Oglądając fotografie i filmy, w tym Miasto ruin poznaliśmy Warszawę przedwojenną,okupacyjną oraz tę z okresu powstańczych walk.Dzięki temu dostrzegliśmy etapy zniszczeń i strat, jakie wówczas poniosła stolica.Za pomocą obrazów i dzwięków przedstawiono historię Warszawy.

Sercem Muzeum jest stalowy Monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku.Na jego ścianach wyryte jestkalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.

Byliśmy w miejscu, w którym powinien być każdy Polak.

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 171 im.Stanisława Staszica
    ul.Armii Krajowej 39
    05-075 Warszawa
  • 22 7739052

Galeria zdjęć