• Happening" Lekcja anatomii wedle Rembrandta'

• Szkolna „Lekcja anatomii wg Rembrandta”
            „Happening i teatr” – pod takim hasłem  w dniu 22.05.2018 r. odbyło się spotkanie w naszej szkole poświęcone  tytułowym dziedzinom sztuki.
            Tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością burmistrz naszej dzielnicy – Pan Marian Mahor oraz wybitny historyk sztuki – Pan Lech Stangret.
            Nim jednak znaleźliśmy się w tym miejscu, przeszliśmy pewną drogę.
            Happening w Polsce spopularyzował jako jeden z pierwszych  Tadeusz Kantor i właśnie on  stał się dla nas inspiracją. Zapoznaliśmy się z jego najważniejszymi happeningami, takimi jak „Cricotage”, „Linia podziału”, „Panoramiczny happening morski”, „ List”, ale największe wrażenie wywarła na nas „Lekcja anatomii wedle Rembrandta.”
            Zadaliśmy sobie pytanie - a jak wyglądałaby taka lekcja dzisiaj, czy bylibyśmy w stanie wykonać współczesną wersję, związaną z np. życiem nastolatków ? Odpowiedź nasunęła się sama - czemu nie?!
            Przewertowaliśmy zasoby internetu, by dowiedzieć się jak najwięcej , jak dokładnie wyglądał happening T. Kantora, ale efekt nas nie zadowolił. Postanowiliśmy udać się do źródeł czyli do słynnej Galerii Foksal.
            Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony Pana Lecha Stangreta, który jest znawcą twórczości Tadeusza Kantora, a także był  aktorem w teatrze „Cricot 2” i na dodatek jest powiązany rodzinnie z wybitnym artystą. Lepiej nie trzeba !!!
            Pan Lech  w sposób niezwykle ciekawy opowiedział nam o samym Tadeuszu Kantorze, o jego życiu , twórczości, a w szczególności o jego happeningach. Mało tego, udostępnił nam legendarne archiwum Galerii Foksal. W czarnych rękawiczkach, delikatnie wyjmował ze starych segregatorów unikalne dokumenty. W ten sposób na własne oczy zobaczyliśmy archiwalne zdjęcia opatrzone żywym komentarzem naszego gospodarza.
            „Wystarczy zrobić tylko pierwszy krok, odważyć się coś oddzielić, aby odkryć nagle nowy, wewnętrzny świat …” – tymi słowami zaczął swój happening Tadeusz Kantor.
            I można śmiało powiedzieć, że już mieliśmy za sobą nasz pierwszy krok. Teraz należało zrobić drugi czyli zabrać się za happening.

W szkole rozległ się przejmujący dźwięk V Symfonii Ludwika van Beethovena zwiastując początek  niezwykłej lekcji. Pod kierunkiem głównego lekarza anatoma –Kaliny pochyliliśmy się nad naszym kolegą Kacprem , aby dokonać analizy jego psychiki. Krojąc jego sportową bluzę wyjmowaliśmy różne przedmioty, które mogły mieć z nim pewien związek. Cóż one mogły znaczyć dla naszego kolegi ?
            To był czas domysłów, przypuszczeń i  interpretacji, pomagała nam w naszych analizach publiczność. Było zabawnie i niestandardowo.
            Jednak nasz pacjent był innego zdania, wzburzony nadinterpretacją uciekł ze stołu goniąc jednego ze studentów . Na szczęście obaj wrócili cali i zdrowi. I tym humorystycznym akcentem zakończyliśmy nasz  happening.
            Następnie głos zabrali nasi goście . Pan Lech Stangret opowiedział nam o historii happeningu w Polsce i na świecie, natomiast Pan Burmistrz Mahor – jako znawca teatru, nawiązał do eksperymentalnych form i twórców teatralnych.
            Naprawdę byliśmy zdziwieni , że tyle niesamowitych pomysłów zostało już zrealizowanych.
            Ta niecodzienna „Lekcja anatomii” okazała się kopalnią wiedzy o teatrze i happeningu, a także  źródłem nowych pomysłów i interpretacji świata sztuki, z którego mamy zamiar  jeszcze skorzystać.
            „Sztuka jest tak obszerna i ciekawa, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.  Każdy może też spróbować wyrazić się poprzez sztukę; w każdym drzemie artysta, nawet jeśli nie odkryty” .
            Niech powyższe słowa  Manifestu wyrażone  przez Kalinę Nurzyńską, będą przesłaniem , by uczynić nasze życie pełniejszym i ciekawszym o te wartości , jakie niesie ze sobą sztuka .

Uczniowie drugich klas gimnazjalnych
                                                                          oraz Beata Bielska-Karwot