• Spotkanie z artystą Koji Kamoji w Zachęcie

•

W dniu 15 czerwca 2018 r. zostaliśmy zaproszeni przez Galerię Narodową Zachęta na konferencję z janońskim artystą od kilkudziesięciu lat mieszkającym w Polsce, związanym z polskimi ruchami awangardowymi- Panem Koji Kamoji. Konferencja była otwarciem jego wystawy pt. "Cisza i wola życia." Spotkanie było niezwykłe, bowiem sam artysta jest wyjątkowy. Jego twórczość jest pełna kontemplacji , prace są  bardzo proste, często składają się jedynie z prostych kresek i abstrakcyjnych elementów zawieszonych w pustej przestrzeni, zachwycają także ,równie proste, jego instalacje . Z twórczością artysty uczniowie drugich klas gimnazjalnych spotkali się już wcześniej na zajęciach artystycznych tworząc minimalistyczne prace nawiązujące do świata artysty. Jego twórczość  pokazała , że obraz nie musi być bardzo skomplikowany by oddziaływać na odbiorcę. Grupa dziewcząt, szczególnie zaangażowanych w działania na polu sztuki spotkała się z artystą i mogła z nim porozmawiać. Byliśmy bardzo szczęśliwi , ponieważ twórca stroni od mediów i spotkań. Pokazaliśmy Panu Kojiemu nasze prace i był pod ich wrażeniem. W trakcie rozmowy zwrócił uwagę na ważny aspekt doświadczania świata i przemyśleń na jego temat, kontemplacji drobnych sytuacji , jak choćby smaku jedzonego  jabłka . Spotkanie dało nam wiele radości i zachęciło do innego spojrzenia na sztukę. Wszystkim polecamy wystawę artysty w Zachęcie pt. "Cisza i wola życia"  , gdyż przenosi ona człowieka w zupełnie inny wymiar istnienia.