• Spotkanie z Panem Lechem Stangretem

•

Do Galerii Foksal trafiliśmy poszukując materiałów źródłowych potrzebnych nam do przygotowania happeningu Tadeusza Kantora -„Lekcja anatomii wedle Rembrandta” . Spotkaliśmy się z bardzo przyjaznym przyjęciem przez kuratora GF oraz wybitnego historyka sztuki Pana Lecha Stangreta, który jest znawcą twórczości tego artysty. Pan Lech ciekawie opowiedział nam o Kantorze i  jego happeningach , a ponadto udostępnił nam materiały zawarte w słynnym archiwum Galerii Foksal, która była unikatowym miejsce prezentacji dzieł oraz artystów sztuki nowoczesnej w Polsce w końcu lat 60-tych i później. Na własne oczy zobaczyliśmy  oryginalne zdjęcia oraz partytury happeningów z tamtych czasów okraszone żywymi wspomnieniami Pana Lecha.

Rzecz niesamowita- fizycznie byliśmy dokładnie w tym samym miejscu, w którym Tadeusz Kantor przedstawiał swoje słynne happeningi. Archiwalne zdjęcia i magia miejsca zadziałały na naszą wyobraźnię. Już wiedzieliśmy , co zrobimy w szkole!

A Pan Lech stał się naszym przyjacielem chyba na zawsze.