• Wycieczki po Warszawie

          1. 11.09.2015r Wycieczka do szkoły dla niesłyszących przy ulicy Franciszkańskiej w Warszawie,

          Podczas pobytu w szkole zadaniem uczniów było przygotowanie scenografii, strojów oraz scenariuszy filmów o Obiadach Czwartkowych u króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ramach zajęć pozalekcyjnych K. Grodecka G. Tucholska

          2. 06.11.2015 Praga, Bazar Różyckiego, Muzeum Historyczne – lekcja o wielokulturowości Warszawy

          - W ramach zajęć pozalekcyjnych K. Grodecka G. Tucholska.

          3.  22.09. 2015r Wędrówka Traktem Królewskim – lekcja historii i kultury, lekcja języka polskiego (organizator – wychowawca klasy IV a).

          Uczniowie klasy IV a wybrali się na spacer fragmentem Traktu Królewskiego. Po drodze zwracali uwagę na ważne historycznie miejsca, takie jak Pałac Staszica, Pomnik Mikołaja Kopernika, budynki UW, Pałac Namiestnikowski itd. Rozmawiali o wojennych losach Warszawy, przypominali sobie znane warszawskie legendy, oglądali wystawy prac i słuchali Chopina dzięki "muzycznej ławce". Na Starówce pod Kolumną Zygmunta zjedli lody i udali się na lekcję historii do Zamku Królewskiego. Obejrzeli tam multimedialną wystawę ukazującą dzieje zamku w trzech odsłonach (budowa i lata świetności, unicestwienie przez hitlerowców oraz odbudowa po wojnie). Całość została zaprezentowana w bardzo efektowny i nowoczesny sposób (filmy 4D, ekrany dotykowe z różnymi tematycznymi aplikacjami, np. gra w dekorowanie sal zamkowych ozdobami wybieranymi z menu). Uczniowie zwiedzili również sale zamkowe zwracając uwagę na najważniejsze miejsca i eksponaty, np.: obrazy Canaletto i Matejki.

           4. 21.11.2015r (sobota) Zajęcia przyrodnicze w terenie z udziałem przedstawicieli   Stowarzyszenia Geografów Polskich (współorganizator – wychowawca klasy IV a)

          W sobotę, 21 listopada 2016 roku, uczniowie czwartej i piątych klas naszej szkoły wzięli udział w wyprawie przyrodniczej w ramach realizacji zadania „ Wykłady podróżnicze oraz zajęcia terenowe na obszarach chronionych Warszawy”. Wyprawa została zorganizowana i poprowadzona przez Stowarzyszenie Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii we współpracy z Dzielnicą Warszawa Wesoła. Celem wycieczki było poznanie Rezerwatu Przyrody im. Króla Jana Sobieskiego. Znajduje się on na terenie warszawskich dzielnic Wesołej i Wawra, co uczniowie sprawdzili czytając mapę krajobrazową Warszawy i okolic. Przy jej pomocy zaplanowali również dokładną trasę wyprawy.

          Już w terenie uczniowie dowiedzieli się, na czym polega ochrona przyrody w Polsce i w okolicach Warszawy, poznali jej formy, a także różnice między parkiem krajobrazowym, narodowym, a rezerwatem przyrody. Podążając szlakiem młodzi przyrodnicy poznawali charakterystyczne dla naszego krajobrazu drzewa, krzewy, ptaki i zwierzęta. Kulminacją wyprawy było dotarcie do największej w naszym rejonie naturalnej wydmy, dzięki której właśnie powstał rezerwat. Na szczycie wydmy został umiejscowiony pomnik pamięci o tym, że „na terenie Wawra i Zielonej Józef Piłsudski ucząc Polaków bić się o Polskę ćwiczył ochotnicze wojsko potajemnie zebrane w Polskiej Organizacji Wojskowej”.

          W trakcie wycieczki uczniowie mogli wykorzystać i pogłębić swoje umiejętności czytania map, określania kierunków i współrzędnych, a także odnajdywania punktów z terenu na mapie. Nauczyli się również korzystać z kompasu i określać kierunek marszu. Najcenniejsze były jednak wrażenia dzieci, że tak blisko nas, niedaleko centrum Warszawy, znajdują się tak urokliwe krajobrazowo i ważne historycznie miejsca.

          5. 02.03.2016, lekcja muzealna na temat "Warszawa - miasto legend, historii i ludzi", Muzeum Narodowe w Warszawie, klasa 4a

          W Muzeum Narodowym w Warszawie można spędzić wiele godzin podziwiając wspaniałe dzieła z różnych epok. Uczniowie klasy IV a mieli okazję spojrzeć na niektóre z nich pod kątem historii i rozwoju naszej stolicy. Sprawdzili, jak Warszawa zmieniała się przez wieki, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją szklane wieżowce. Zobaczyli jak dawniej wyglądało centrum handlowe, czyli targ uliczny, poznali jak działała komunikacja drogą wodną, gdy nie było jeszcze mostów. A później zobaczyli również pierwszy most żelazny na Wiśle.Dzięki niezwykłej lekcji historii i sztuki poznali dawne miasto, uwiecznione na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

          6. 13.04.2016r wycieczka pt. "Legendy warszawskie" klasa 3a, 3b - zorganizowana przez Agencję Zajęć Artystycznych “Złota Kaczka”.

          Na początku pojechaliśmy na Starówkę. Pani przewodnik opowiadała nam legendy warszawskie: „ Kominiarczyk”, „Syrenka Warszawska”, „O Kamiennym Niedźwiedziu”, „O Cudownym Krucyfiksie” w Katedrze św. Jana, „ Bazyliszku”, „Złota Kaczka”. Zwiedziliśmy Rynek, Barbakan, Kościół św. Jana Chrzciciela. Następnie pojechaliśmy do Łazienek Królewskich. Spacerowaliśmy po parku, podziwialiśmy jego piękno i budzącą się do życia wiosną przyrodę. Następnie zwiedzaliśmy Pałac na Wodzie, pan przewodnik oprowadził nas po pałacu i przekazał wiele wiadomości z historii Warszawy i Polski. Po powrocie do szkoły omówiliśmy wycieczkę, dzieci narysowały piękne ilustracje.

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 171 im. Stanisława Staszica
      • 22 7739052
      • 22 7789711
      • ul. Armii Krajowej 39 05-075 Warszawa Poland
      • AE:PL-50850-58744-CHVBS-14
    • Logowanie