• Realizacja założeń projektu: Zajęcia na temat Warszawy

1. Styczeń 2016r „Poznajemy dzisiejszą Warszawę” w ramach lekcji wychowawczej, klasa IV a (realizacja – wychowawca klasy)

Zajęcia warsztatowe przybliżające uczniom – mieszkającym w dzielnicy obrzeżnej – Warszawę. Podczas lekcji uczniowie wyszukiwali na mapie miasta znane budynki, place, parki, zespoły pałacowe, muzea i teatry. Wykorzystywali dotychczasową wiedzę oraz poznawali nowe miejsca. Rozpoznawali budynki i wyszukiwali informacje z nimi związane. Zastanawiali się również nad tym, co można zobaczyć w muzeach, jak ciekawie i efektywnie spędzić czas w Warszawie. Na zakończenie narysowali przykłady eksponatów muzealnych, które chcieliby zobaczyć.

2.      04.05-05 05. 2016r lekcja „Poznajemy symbole Warszawy” klasa 1a.

W  klasach I – III odbył się cykl lekcji o Legendach Warszawskich. W klasie 1a uczniowie wysłuchali kilku legend warszawskich i dzieci wybrały taka, która podobała im się najbardziej- była to legenda o syrence. Zgłębili tę legendę i wysłuchali jej kilku wersji, następnie przy użyciu Google Maps ustalili miejcie, w którym znajduje się warszawska syrenka i obejrzeli ją dokładnie. Następnym etapem zajęć było wybranie najlepszego szablonu do pracy plastycznej pt. „Warszawska Syrenka”, staranne wykonanie tej pracy i wystawa.

3. 10.05-11.05.2016 lekcja „ Legendy Warszawy” – klasa 1b,1c

Dzieci wysłuchały legendy o Warsie i Sawie. Została przeprowadzona rozmowa na temat legendy oraz w prosty sposób doszliśmy skąd pochodzi nazwa stolicy Polski.  Dzieci wskazywały na mapie fizycznej Polski Warszawę oraz Wisłę. Dzieci oglądały najważniejsze symbole Warszawy: herb i Syrenkę Warszawską. Po zapoznaniu się z najważniejszymi informacjami związanymi ze stolicą kraju, dzieci w grupach wykonały pracę plastyczną. Uczniowie otrzymali wydrukowane Syrenki Warszawskie i za pomocą bibuły, farb, plasteliny oraz innych pomocy powstały piękne dzieła. Twórczość dzieci została zaprezentowana na gazetkach klasowych.

4. 12.05. – 13.05.2016 lekcja „Zabytki Warszawy” – klasa 1b, 1c

W klasach 1b, 1c odbyły się lekcje na temat symboli Warszawy. Głównym celem lekcji było poszerzenie wiadomości na temat stolicy i jej zabytków. Przedstawienie najważniejszych miejsc w Warszawie. Dzieci oglądały ilustracje, rozmawialiśmy na ich temat. Następnie dzieci samodzielnie wykonały z pudełek makiety Pałacu Kultury, Łazienek Królewskich i Zamku Królewskiego. Prace przestrzenne dzieci zostały wystawione w sali i wspólnie podziwiane.

5. 12.05.2016r Zajęcia warsztatowe „Poznajemy Dzielnicę Wesoła” przeprowadzone przez uczniów z Samorządu Szkolnego z klas 6a, 6b dla klasy 3a.

Uczniowie klas 6a i 6b samodzielnie opracowali trzygodzinne warsztaty dla młodszych kolegów, z zakresu poznawania i wzbogacania wiedzy o swojej dzielnicy. Zajęcia zostały przeprowadzone w terenie. Uczniowie poznawali historię różnych ciekawych obiektów i miejsc znajdujących się w naszej dzielnicy, np. korty tenisowe, Ochotnicza Straż Pożarna, Urząd Dzielnicy Wesoła, tor rolkowy, ścieżka przyrodnicza, sanatorium, bunkier z czasów II wojny światowej. Na zakończenie przeprowadzili grę terenową w naszym pięknym lesie, podsumowującą wiedzę zdobytą podczas zajęć i wręczyli wszystkim uczestnikom nagrody. Były to bardzo udane zajęcia i wszystkim się podobały.